זיהוי עקיצות לפי תמונה של חרק הוא שירות שאנו מספקים לקהל הרחב – כל מה שעליכם לעשות הוא לתעד את החרק (ולא את העקיצה) וליצור איתנו קשר. השירות ניתן חינם עבור עקיצות בבית בישראל בלבד

זיהוי עקיצות של חרקים הוא דבר חשוב מאוד, על מנת שתוכלו לדעת האם מדובר בעקיצה של חרק מסוכן חס וחלילה, מה שדורש קבלת טיפול רפואי באופן מיידי, או שניתן להיות רגועים מאחר והיא תעבור מעצמה.

הדבר חשוב גם על מנת שתוכלו להזמין הדברה מקצועית כנגד סוג המזיק הספציפי שעקץ. אלא שמרבית האנשים לא יודעים איך לזהות עקיצה של חרק מסוים ובדיוק בשביל זה אנחנו כאן עבורכם – חברת פסט מאסטר.

הכנו עבורכם מדריך מפורט של זיהוי סוגי עקיצות, כך שתדעו לזהות סימני עקיצות בגוף ולפעול בצורה נכונה כנגדם. מעבר לזאת, תמיד גם תוכלו לשלוח אלינו תמונה של החרק שעקץ אתכם בוואטסאפ (Whatsapp) ואנו נדע לזהות אותו ולהמליץ לכם כיצד לפעול מבחינת הטיפול במזיק שבבית וההדברה שלו.

איך נראית עקיצה של פרעוש ועקיצה של קרציה, איך נראות עקיצות של פשפשים ומה לגבי עקיצה של דבורה או צרעה או כל חרק אחר? קראו את המדריך הבא ותדעו הכל.

 

זיהוי עקיצות בבית מכל הסוגים – המדריך לזיהוי עקיצות מתמונת חרק

✔️ נעקצתם בבית ולא בטוחים ממה, איזה מזיק והאם מסוכן? זיהוי עקיצות בבית ללא תשלום 

✔️ לצורך הזיהוי – צלמו את החרק שעקץ אתכם ושילחו אלינו

✔️ ראיתם את המזיק שעקץ אתכם? צלמו אותו ושילחו אלינו תמונה לצורך זיהוי וניטור

✔️ ניתן להזמין שירות ניטור מזיקים בבית בעלות של החל מ-250 שקל

✔️ אם העקיצה לא הייתה בבית או בסביבתו לא נוכל לזהות אותה

✔️ לשלוח תמונה של החרק רק אם נעקצתם בבית או בסביבתו

✔️ אנחנו לא גורם רפואי! הזיהוי מתבצע לשם טיפול בחרק העוקץ בלבד (לא בבני אדם)

✔️ לשיחת ייעוץ ללא תשלום עם מדביר מורשה פנו אלינו עכשיו >>

לשיחה עם מדביר: 050-8303463

 

זיהוי עקיצות
זיהוי סוגי עקיצות – מדריך מפורט

 

 

זיהוי עקיצה – הקווים המנחים

עוד לפני שנפרט לכם כיצד נראית עקיצה של כל חרק ספציפי, נספר לכם כי זיהוי עקיצות חרקים מקצועי נשען על כמה קווים מנחים חשובים:

✔️ דפוס העקיצות – ישנם חרקים שעוקצים כל פעם בנקודה אחרת בגוף ואילו אחרים משאירים דפוס עקיצות קבוע שמרמז על הסוג שלהם, כגון עקיצות בטור, עקיצות במקבץ וכו'.

✔️ זמן העקיצה – ישנם חרקים שפעילים רק בלילה ואילו אחרים בשעות נרחבות יותר לאורך היום. הזמן בו נעקצתם יכול לעזור לנו כמומחים לזהות את החרק העוקץ ביתר קלות.

✔️ צורת העקיצה – ישנן עקיצות שנראות כמעין פריחה אדומה ואילו אחרות עשויות לגרום לתופעות אחרות, כגון פצעים או שלפוחיות.

✔️ איבר בגוף – כל החרקים עוקצים חלקי עור חשופים יחסית אך ישנם חרקים שנוטים לעקוץ רק באיברים מסוימים.

✔️ תחושה – עקיצה יכולה לגרום לשלל תחושות בהתאם לסוג החרק העוקץ – להכאיב, לצרוב, לגרד וכו'.

במידה ולאחר קריאת המדריך עדיין לא תצליחו לזהות מה עקץ אתכם, התמונה שתשלחו אלינו בוואטסאפ בשילוב המידע שתספרו לנו, יעזרו לנו לזהות את סוג העקיצה והמזיק באופן וודאי על סמך הקריטריונים שציינו ולהמליץ לכם כיצד לפעול.

 

מאפייני עקיצה לפי מזיק – איך לזהות עקיצה של מזיקים

זיהוי עקיצה לפי מזיקמאפייני העקיצה
זיהוי עקיצה של קרציה

לרוב נראית כמו עיגול או אליפסה שבמרכזה בליטה ברקמות העור. יחד עם זאת, לעיתים לוקח זמן עד שניתן להבחין בעקיצה. תופעות לוואי של עקיצת קרציה הן לרוב פריחה בעור, שלפוחיות, תחושת גירוד ו/או צריבה באזור העקיצה ויכולה אף לגרום במקרים מסוימים לקושי נשימתי.

זיהוי עקיצת פשפש המיטהמקבץ עקיצות מאורגנות בצורה טורית באזורים החשופים (בעיקר ברגליים). עקיצות פשפש מיטה הן אדומות, נפוחות ומגרדות אך לא כואבות, עם כתם כהה במרכזן.

זיהוי עקיצות פרעושים

עקיצת פרעושים הן בדרך כלל בליטות בצבע אדום על העור המוקפות בהילה אדמדמה גם היא. תופעות לוואי של עקיצת פרעוש הן לרוב גירוד אינטנסיבי באזורי העקיצות אשר. רוב עקיצות של פרעושים מופיעות על הרגליים.

זיהוי עקיצת נמלת אש 

מבחינת נראות עקיצות נמלת האש הן נקודות בצבע אדום ומעליהן יופיעו שלפוחיות. עקיצות של נמלת אש אדומה מגרדות, ברוב המקרים עשויות לצרוב ולרוב מאפיינות במקבצי עקיצות
זיהוי עקיצות יתושיםהעקיצות הנפוצות ביותר באזורים נרחבים בישראל. עקיצות יתוש הן התנפחויות עגולות על גבי העור שהופכות עם הזמן לקשיחות יותר ויותר. תופעת לוואי של עקיצת יתוש היא בעיקר גירוד אינטנסיבי. צורת העקיצה של יתוש והגודל משתנה בין עקיצה לעקיצה.
זיהוי עקיצת צרעהעקיצה של צרעה לרוב תקרה באביב או בקיץ מכיוון שאלה הן עונות פעילות החוץ המשמעותית של הצרעות. תופעות לוואי של עקיצה מצרעה הן כאב חד באזור העקיצה אשר הופך בהמשך לתחושת צריבה, נפיחות מקומית, אדמומיות וגירודים.

איך מזהים עקיצות פשפשים?

פשפשים מהווים את אחד מהחרקים המזיקים והקשוחים ביותר ולכן חשוב שתדעו כיצד לזהות את העקיצות שלהם, כדי שנוכל לבוא ולהיפטר מהם.

מזיקים אלו עמידים בפני מים, כמעט ואינם נראים והם מסוגלים להתרבות בקצב מהיר בתוך מוצרי הטקסטיל שלכם, לרבות הסדינים, השמיכות והמזרנים. הפשפש הוא למעשה חרק טפיל והוא ניזון מהדם שלכם.

פשפש המיטה נחשב לסוג הפשפש הנפוץ ביותר והוא נוהג לעקוץ בשעות הלילה כאשר אתם ישנים במיטה. סימני עקיצות של פשפש המיטה מאוד קלים לזיהוי – מעין מקבץ טורי של עקיצות באזורים החשופים (בעיקר ברגליים), הן אדומות, נפוחות ומגרדות אך לא כואבות, עם כתם כהה במרכזן.

איך נראות עקיצות של פשפש המיטה?

זיהוי עקיצת פשפש מיטה
עקיצות פשפשי מיטה באזור המרפק

 

איך נראות עקיצות פרעושים?

פרעושים נחשבים גם כן כחרקים טפילים ומוצצי דם והם הגיעו אל הבית שלכם ככל הנראה דרך חיית המחמד או על גבי בגדי הילדים כששיחקו בחוץ.

גם במקרה של פרעושים העקיצות הן אדומות ובולטות וההבדל בין זיהוי עקיצות פשפשים או פרעושים טמון בעיקר במיקום העקיצות והתחושה שנגרמת עקב העקיצה.

פרעושים נוטים לעקוץ באזורים בגוף שנחשבים ללחים יחסית, למשל, בין אצבעות הרגליים, במפשעות ובבית שחי.

מראה העקיצות לא חייב להיות במקבץ טורי ובנוסף, לעומת עקיצות הפשפשים שרק מגרדות, עקיצות הפרעושים יכולות לגרום גם לכאב של ממש.

 

איך נראות עקיצות פרעושים?

איך נראות עקיצות פרעושים
זיהוי עקיצות פרעושים על עור הגב – בליטות אדומות מוקפות הילה אדמדמה

 

איך נראית עקיצת קרציה?

קרציות הן גדולות יותר מהפשפשים והפרעושים ויותר מפותחות מהן. הקרציות נוטות למצוא  נקודה על פני העור, אליה הן נצמדות, מחדירות את החדק שלהן ושואבות את הדם. עקיצה של קרציה אינה כואבת, שכן בעת החדרת החדק משתחרר סביבו חומר מאלחש שמונע את הופעת תחושות הכאב. הבעיה היא שהעקיצה שלה מסוגלת להעביר מחלות קשות לאדם, כגון קדחת הבהרות, שיכולה לגרום לסיכון בריאותי וחמור ועד למוות, בעיקר אצל ילדים.

אם מצאתם קרצייה על פני העור שלכם, פנו לרופא על מנת שיסיר אותה. אם החלטתם לשלוף אותה בעצמכם עם פינצטה, ודאו כי היא הוצאה בשלמותה. זיהוי עקיצות של קרצייה שכבר לא נוכחת במקום הוא לא דבר מסובך, מאחר והיא נראית כמו הילה אדומה בולטת בקוטר של עד 1 ס"מ.

 

איך נראית עקיצת קרצייה?

איך נראות עקיצות קרצייה?
עקיצות קרציה על הזרוע

 

✔️ קריאה נוספת: ריסוס נגד קרציות

 

זיהוי עקיצות יתושים

משום שמדובר בחרק המעופף הנפוץ ביותר בחיינו, רובינו יודעים לזהות עקיצות של יתושים די בקלות.

היתושים משגשגים מאוד כאשר הטמפרטורות עולות ומי שעוקץ אותנו הוא למעשה נקבת היתוש, שזקוקה למקורות מזון על מנת להמשיך ולהעמיד צאצאים. היתושים מזמזמים לנו באוזן ואנו מרגישים אותם עוקצים אותנו בזמן אמת.

עקיצת יתוש נראית כמעין גבעה על פני העור והיא מגרדת מאוד. ככל שניגע ונגרד את האזור, כך העקיצה תגרד יותר. תסמינים אלו חולפים לאחר פרק זמן של בין חצי שעה למספר שעות.

חשוב מאוד לציין חרק נוסף, שעקיצתו הראשונית אמנם מזכירה עקיצה של יתוש רגיל, אך מדובר בחרק אחר לגמרי, עם השלכות שיכולות להיות אחרות מאשר אלו של יתושים רגילים – זהו זבוב החול (שלמעשה מהווה סוג של יתוש). חרק זה מעביר מחלת עור בשם שושנת יריחו, שללא טיפול מתאים עשויה להסתבך ולגרום לכיב עורי שבו קשה מאוד לטפל.

זיהוי עקיצת שושנת יריחו אינו נחשב לדבר פשוט אך אנו נדע לזהות אותה באופן וודאי ונאמר לכם לפנות לרופא במהירות, לפני שנגיע אליכם לבצע את ההדברה.

 

איך נראות עקיצות יתושים?

זיהוי עקיצות לפי תמונה
עקיצות יתושים על העורף – התנפחויות עגולות ואדמדמות המתקשחות עם הזמן

 

אילו סוגי עקיצות עכבישים קיימים?

רוב רובם של העכבישים במדינתו אינם מסוכנים ולמרות שהם מסוגלים לנשוך ולהרוג חרקים אחרים, הניבים שלהם אינם יכולים להזיק לעור האדם.

אלא שלא אחת כן ניתן להיתקל בעכבישים שנושכים ומשחררים ארס שיכול לגרום לתסמינים כאלו ואחרים ולכן זיהוי עקיצות עכבישים בזמן הוא דבר חשוב מאוד. רוב העקיצות אומנם יחלפו מעצמן אך במקרים נדירים, הדבר עלול גם להגיע למצב חירום רפואי של ממש.

עכבישים עוקצים את האדם לצרכי הגנה וכאשר לא מדובר בעכבישים מסוכנים, הנשיכה תהיה בודדת ותגרום לאדמומיות בעור, נפיחות וכאבים (לא גרד).

כאשר מדובר בנשיכה של עכביש ארסי מסוכן עשויות להופיע תופעות של כאבי שרירים, דפיקות לב מואצות, הזעה ועוד. זיהוי עקיצת עכביש ארסי בזמן הוא דבר חשוב מאוד, במיוחד כאשר מדובר בשני סוגי העכבישים המסוכנים ביותר – השושן החום והאלמנה השחורה.

✔️ לקריאה על שירות הדברת עכבישים

 

עקיצות צרעות ודבורים

החרקים המעופפים המאיימים ביותר שייכים למשפחת הדבוראים ובמדינת ישראל ניתן למצוא את סוגי הצרעות השונים וכמובן הדבורים.

עקיצה של דבורה או צרעה לעולם לא תהיה דבר נעים, תוך התפתחות התסמינים האפשריים הבאים:

#1 כאב – הארס שמשוחרר על ידי דבורים וצרעות גורם להתפתחות כאב חד בתחילה ופועם בהמשך.

#2 זיהום – כתלות בגודל הארס ואופן חיטוי הפצע שנוצר, עשוי להתפתח גם זיהום עורי לאחר העקיצה.

#3 סכנת חיים – עשויה להתרחש בעקבות תגובה אלרגית קשה לארס או כאשר נעקצים על ידי מספר רב של פריטים בו זמנית.

עקיצותיהן של דבורים וצרעות כואבות מאוד והן נראות כמעין חור על פני העור.

העוקץ של הדבורים עשוי להישאר בתוך העור אך לא כך לגבי צרעות, שאינן משאירות את העוקץ ולמעשה יכולות לעקוץ שוב ושוב.

 

איך נראית עקיצה של צרעה?

עקיצה של צרעה
עקיצת צרעה באזור הברך

 

נפיחות ביד כתוצאה מעקיצה של צרעה

זיהוי עקיצות
נפיחות כתוצאה מעקיצת צרעה

 

זיהיתם קן דבורים או צרעות בקרבתכם? אל תנסו להרחיק אותן בעצמכם או להסיר את הקן. צרו קשר בהקדם ומדביר יגיע במהירות לפנות בבטחה את הקן.

 

איך לזהות עקיצות כיני יונים?

אחד מהטפילים הידועים ביותר בציפורים בכלל וביונים בפרט הוא כיני יונים, כשלמעשה מדובר בסוג של קרצייה ולא בדיוק כינה (ולכן קרוי גם קרציון).

חרק זה זקוק לדם של ציפורים על מנת להתפתח תוך כדי שהוא מתחפר בתוך העור שלהן. כיני היונים אינם מזיקים לאדם מאחר הדם שלנו אינו מתאים עבורם, אך הם עדיין תמיד ינסו לעקוץ אתכם כשאתם בקרבת מקום.

העקיצות אינן כואבות אך כן כוללות סימנים שנראים כמעין פריחה מגרדת על פני העור והמיוחד בפריחה זו, שהיא עשויה להמשיך ולגרד עד שבועיים מרגע החשיפה.

כיני יונים גם אינם מסוגלים להעביר מחלות לאדם ולכן טיפול בעקיצות כיני יונים נועד רק כדי להפחית את הגרד (באמצעות משחות כגון אלוורה, אנטי-היסטמינים וכו'), אלא אם מתפתחת אלרגיה קשה וחמורה יותר.

✔️ לקריאה הדברה נגד כיני יונים

 

עקיצות נמלים

נמלים מהוות חרק מאוד נמרץ ופעיל והן יכולות להיות גם מאוד אגרסיביות. למעשה, ברגע שנמלה כלשהי חשה בסכנה, היא לא תהסס לעקוץ אתכם.

הדבר נכון לגבי כלל הנמלים אך ישנם סוגים שעקיצתם הרבה יותר כואבת מאחרים, כדוגמת נמלת האש, שעקיצתה עשויה לכאוב ולצרוב לאורך מספר ימים. הצורה של העקיצה מזכירה מאוד עקיצת יתוש, אך ללא גרד.

למרות הכאב, חשוב לדעת כי נמלים אינן משחררות חומרים רעילים לתוך העור כשהן עוקצות ולכן אינן  אמורות לגרום לכם להופעת אלרגיות מסכנות חיים.

✔️ למידע על השירות הרלוונטי: הדברת נמלים | הדברת נמלי אש

 

זיהוי סוג עקיצה חשוב לבצע בזמן!

כפי שבוודאי הבנתם, זיהוי עקיצות חרקים הוא דבר שרצוי שכל אחד מכם ידע לבצע.

אומנם ברוב המקרים התגובה של הגוף שלכם לעקיצות של חרקים תבוא לידי ביטוי עם תסמינים נסבלים בהחלט, כגון גירוד, נפיחות קלה, תחושות צריבה ולעיתים גם כאב, אלא שישנם אנשים באוכלוסייה שרגישים יותר מאחרים לעקיצותיהם של חרקים (בדרך כלל לחרקים מסוימים) והם עשויים להגיב ביתר חריפות לעקיצות.

כך שבין אם זיהיתם את סוג העקיצה במדריך שלנו ובין אם לא, אם אתם סובלים לאחר עקיצה מקשיי נשימה, התנפחות של בלוטות לימפה, הקאות, דפיקות לב מהירות (טכיקרדיה), הזעה, סחרחורות וחשים לא טוב באופן כללי, פנו מיד אל רופא שלכם.

זיהוי עקיצות – תשובות לשאלות נפוצות

קשה מאוד להיפטר מפשפשי מיטה ללא הזמנה של שירותי דברה מקצועיים. מדובר במזיקים מאוד עמידים ועקשנים ורק מדביר מקצועי ידע כיצד לסלק אותם באמצעות שילוב של מספר פעולות, דוגמת שימוש בקיטור, שאיבה וריסוס.

אם נעקצתם על ידי פשפשים, תוכלו להקל על התסמינים על ידי מריחת חומרים טבעיים שונים על אזור העקיצה, ביניהם דבש, ג'ל אלוורה או חומץ.

רוב המזיקים אינם באמת מסוכנים לאדם. יחד עם זאת, ישנם מזיקים שעקיצותיהם עשויות להיות מאוד מסוכנות כגון דבורים וצרעות (לאלרגיים), עכבישים דוגמת שושן חום ואלמנה שחורה, עקרבים, נדלים וחרקים טפילים מעבירי מחלות.

ראשית כל, עדיף להימנע מגירוד, שמחריף את תסמיני העקיצה. ניתן להרגיע את העקיצה על ידי שימוש בג'ל אלוורה, שטיפת אזור העקיצה במים פושרים וסבון וכמו כן, מריחת שיבולת שועל שהושרתה במים, מה שעוזר להפחית את תסמיני הגירוד והנפיחות.

לאחר עקיצת דבורה יש לקרר את המקום באמצעות מגבת שספוגה במים קרים. אין להשתמש במים חמים או קרים מדי. בנוסף ניתן גם להשתמש בחומץ תפוחים על מנת להקל על תסמיני הכאב והנפיחות.


favicon

פסט מאסטר מדבירים מורשים - מספר רישיון הדברה 3372 - כאן לשירותכם לכל שאלה, בעיה או עבודת הדברה נדרשת. אנחנו מספקים שירותי הדברה בכל אזורי הארץ במחירים נוחים והוגנים.