איך יודעים שיש עכבר בבית – מהם הסימנים הבולטים ביותר להמצאות עכבר או חולדה בבית וכמובן – מה לעשות מרגע שזיהינו? כל המידע במדריך הבא

למרות שבסרטים המצוירים הוא נתפס כיצור חמוד ואפילו חברותי, במציאות אף אחד מאתנו לא היה רוצה לחיות לצד עכבר בבית. בדיוק בשל כך הכנו עבורכם מדריך מפורט שיסביר לכם איך יודעים אם יש עכבר בבית, על מנת שתוכלו להתקשר אלינו בהקדם כדי שנוכל ללכוד אותו ולהרחיק אותו מהבית שלכם.

מהם הסימנים לקיומם של עכברים בבית, כיצד מגיעים עכברים לתוך הבית, מהם המקומות האהובים עליהם בבית, האם עכבר בבית מסוכן, איך תדעו אם יש עכבר או חולדה בבית ומדוע כדאי שתתקשרו אלינו לפסט מאסטר ברגע שאתם חושדים שעכבר או מכרסם אחר חדר אל הבית או הדירה שלכם? הנה התשובות.

 

איך יודעים שיש עכבר בבית – זיהוי סימנים בכמה צעדים פשוטים

✔️ מיד תבינו איך מזהים עכברים בבית על ידי סימנים מזהים, טיפים, איפה לחפש ועוד 

✔️ מצאתם קקי של עכבר? צלמו ושילחו אלינו בווטסאפ לייעוץ חינם

✔️ לא בטוחים איפה לחפש את המחילה של העכבר? צרו קשר ואנו נאתר את המוקד

✔️ להתייעצות עם לוכד עכברים או הצעת מחיר לטיפול בעכברים בבית >>

חייגו אלינו: 050-8303463

 

איך יודעים שיש עכבר בבית?
כל הסימנים לזיהוי עכבר בבית – המדריך המלא

 

 

כיצד מגיעים עכברים לתוך הבית?

לפני שנתחיל להסביר איך יודעים שיש עכבר בבית, בוודאי תרצו לדעת איך הם הגיעו אליו מלכתחילה. התשובה די פשוטה – עכברים מחפשים כל הזמן מקומות בהם יוכלו להסתתר מפני טורפים ושיהיו בהם די מקורות מזון עבורם.

בתים מהווים מקומות מושלמים לשם כך, במיוחד פינות חשוכות בהם, דוגמת ארונות מטבח או מאחורי המקרר, שכן אור הוא דבר שמציק להם. אל תוך הבית הם מגיעים בזכות יכולתם לטפס על קירות, ללכת על צינורות, חוטי תקשורת וגם בזכות יכולתם להיכנס דרך הרווח הצר שבין הדלת לרצפה או דרך חורים קטנים מאוד בקירות או ברשתות לא מתוחזקות כהלכה של חלונות.

מסיבות אלו, אחת הפעולות החשובות שיש לבצע על מנת למנוע עכברים בבית היא לאטום חריצים למיניהם במערכות הבית השונות שדרכם הם יכולים להיכנס.

 

סכנות – האם עכבר בבית זה דבר מסוכן?

מכרסמים לכשעצמם אינם משחררים רעלים ואינם ארסיים, אך עדיין ניתן לומר כי במקרה של עכבר בבית סכנות בריאותיות רבות עלולות להיגרם. אומנם לעומת חולדות עכברים אינם נושכים ולרוב הם פשוט יברחו כאשר יתקלו בכם, כך שהמבחינה הזאת אין לכם מה לחשוש, אך בכל זאת מדובר בבעלי חיים שאינם היגייניים, מאחר והם נוטים לחיות במקומות מלאים בפסולת אורגנית דוגמת מערכת הביוב.

לאחר מכן הם מטילים צואה מזוהמת וכאשר הדבר מבוצע בתוך בתים, הם מורידים בצורה משמעותית את רמת ההיגיינה במבנה. במידה ואחד מבני הבית בא במגע עם הצואה הדבר יכול להעביר לו למחלות מעיים שונות או למחלות קשות יותר דוגמת עכברת וטיפוס מוריני.

נוכחות של עכבר בבית יכולה לגרום גם לנזקים קשים לרכוש, שכן מדובר במכרסם שכל העת משחיז את שיניו ובכך גורם לנזקים לרהיטים, לרשת החשמל, למכשירי חשמל (כולל מזגנים) ואפילו לצנרת.

 

איך יודעים אם יש עכבר בבית או חולדה?

אנשים רבים מתקשרים אלינו ושואלים איך יוכלו לדעת אם יש עכבר או חולדה בבית או שאולי יש להם בבית את שני סוגי המכרסמים גם יחד. ראשית כל אנחנו מרגיעים אותם ואומרים להם שנדיר למצוא עכברים וחולדות בבית ביחד, שכן מדובר בבעלי חיים שאולי דומים מעט במראה אך למעשה נחשבים לאויבים מושבעים.

העכברים הם קטנים וזריזים ואילו החולדות חזקות וקשוחות יותר. במידה ויש גם עכבר וגם חולדה בבית, עשויה החולדה לתקוף את העכבר, להרוג אותו ואף להפוך אותו למנת מזון מושלמת עבורה.

לאדם שאינו איש מקצוע קשה מאוד לזהות האם מדובר בעכבר או חולדה אך כל עוד תזמינו אותנו, לוכד עכברים להגיע אליכם במהירות ולבדוק זאת על פי זיהוי עקבות הרגליים, גודל וצורת הצואה של עכבר או חולדה ומקום הטלתה. באופן כללי, חולדות אינן מטילות צואה ליד מקורות המזון שלהן ואילו עכברים כן וגם גללי הצואה שלהן גדולים יותר.

עכברים בבית
סימנים של עכבר בבית – גללי עכברים סמויים וגלויים

איך יודעים שיש עכבר בבית? – הסימנים המסגירים

✔️ עכברים שחודרים לבית משאירים סימנים שקשורים בעיקר לצואה ולשתן שלהם. גללי צואה של עכברים הם חומים-שחורים שנראים כמעין גרגרים קטנים והם נוטים להטיל את צואתם בתוואי ההליכה שלהם ממקום המסתור לכיוון מקורות המזון וגם באזורי המחיה שלהם, מתחת למקרר, בתוך הקירות ולעיתים אף בתוך מזגנים. למעשה, עכבר קטן בבית עשוי לחיות בו זמן רב עד שיעלו סימנים מחשידים וככל שהוא גדול יותר וככל שישנם יותר עכברים בבית, כך הסימנים הופכים ליותר מורגשים, עם צואה רבה יותר וגם ריחות צחנה שמורגשים הרבה יותר.

✔️ בנוסף, עכברים פעילים בעיקר בלילה כך שאולי לא תראו אותם, אך בהחלט תוכלו לשמוע את קולות הצווחה שלהם או לפחות, את קולות הכרסום שלהם. אם לא שמעתם את הכרסום אך התחלתם לשים לב לנסורת שמצטברת ליד הרהיטים או למזונות שנאכלו על ידי גורם מסתורי ולא ידוע, זה הזמן שלכם לחשוד כי עכבר או יותר מסתובבים לכם בבית ולהתקשר אלינו.

אם אינכם בטוחים ב- 100% לגבי הנוכחות של עכבר בבית, תוכלו גם לפזר קמח לאורך הפאנלים בבית ולנסות לשים לב אם ישנם סימני עקבות נראים לעין. בכל מקרה, תמיד נוכל לשלוח אליכם איש מקצוע מטעמנו על מנת שיוודא את העניין ויפעל בהתאם.

 

סימנים של עכבר בבית – איך יודעים שיש עכבר?

סימנים של עכבר בביתפירוט

גללים לאורך נתיבי ההליכה

מזכירים בצורתם גרגרי אורז קטנים ומוארכים. המקומות השכיחים לגלילי עכברים יהיו מאחורי רהיטים או כריות של ספה, מאחורי מוצרי חשמל כמו תנור או מקרר, תחת כיור המטבח או השירותים, לאורך פנלים, במטבח (בדג על המזווה), סביב או בקרבת אריזות מזון ועוד. גללים טריים יהיו לחים ובעלי גוון כהה. גללים ישנים לרוב יהיו בעלי נטייה להתפורר במגע וצבעם יהיה אפור. צואה העולה בגודלה ובעוביה על גרגירי אורז ככל הנראה אינה שייכת לעכבר, במקרה כזה מדובר בחולדה לחולדה.

סימנים של כרסום

בדיוק כפי שעושים גם שאר המכרסמים, עכברים שוחקים ומחדדים את השיניים הקדמיות ומכאן מגיעה הנטייה לכרסם בכל דבר כמעט: כבלי חשמל, רגלי רהיטים ואריזות מזון ועוד. לרוב סימני הכרסום יהיו מלווים בצבע.

התנהגות חיות המחמד

חתולים וכלבים הופכים לעירניים ודרוכים כשהם מריחים ריח של עכברים. אם אתם רואים את חיית המחמד שלכם מסתובבת באזור שלא אופייני לה בתוך הבית, נרגשת ומתוחה גם אחרי פריקת אנרגיה או "לא שקטה" בתנועותיה, מומלץ לבדוק עם פנס האם יש עכבר בבית. אם כמות העכברים היא גדולה, ייתכן שגם אתם תריחו ריח מוזר ובלתי נעים.

רשת חלון קרועה במקלחת

עכברים מזהים פתחים בבתינו והם חכמים מספיק כדי להבין כי את החומרים ממנו עשויות רשתות נגד חרקים בחלונות הבית יצליחו לקרוע באמצעות ציפורניהם. כך שאם נתקלתם ברשת קרוע ואינכם בטוחים אם הקרע היה שם או לא, זה בדיוק הזמן לחשוב שיש אורח לא רצוי בביתכם.

זיהוי אזורי הקינון

הרגלי הקינון של עכברים ניתנים לזיהוי במקרים רבים: עכברים יעדיפו לרפד את סביבת המחייה באמצעות פיסות נייר, קרטון גרוס, צמחייה או כל חומר שניתן לגריסה באמצעות השיניים וסחיבה שלו חזרה אל המאורה. ריכוז של שאריות חומרים גרוסים שכאלו עשוי לחשוף בפניכם את המחילה/ מסתור העכבר בתוך הקיר.

זמני פעילות עכברים

במידה וההתקלות שלכם בעכבר או בעכברים מתרחשת בלילה בלבד, יש סיכוי שכמות העכברים בבית קטנה יחסית ואף ניתנת לנטרול באמצעות פיזור של פיתיונות ומלכודות.

עקבות קטנות על הקיר

במקרה של חשד לעכבר בבית תמיד מומלץ להתחיל מחיפוש לאורך הפנלים, (החיבור שבין הרצפה לקירות. להאיר על האזורים הללו באמצעות פנס יכולה להקל על חיפוש עקבות, כתמים של שתן וגללים.

באילו מקומות בבית עכברים אוהבים להסתתר?

ברוב המקרים, העכברים מסתתרים במקומות שקרובים למקורות המזון בבית. זו הסיבה מדוע מיקום כמו מאחורי המקרר נחשב לאידיאלי עבורם. זהו מקום חם ונעים, נסתר מהעין וקרוב מאוד למטבח.

במקרים רבים העכברים נוטים להשתקע גם בתוך ארונות המטבח, שם הם מסתתרים מבלי שיראו אותם וברגע שהמגירות נסגרות, הם יכולים להתחיל ולאכול ללא הפרעה. מעבר לזאת, קיימים עוד מספר מקומות מסתור שעכברים אוהבים להסתתר ולחיות בהם בתוך הבית:

#1 קירות הבית – עכברים יכולים לעבור דרך חריצים צרים ביותר ולמצוא לעצמם מקומות מסתור מעולים. אחד ממקומות אלו הוא בתוך קירות ובעיקר בתוך קירות גבס. קל מאוד לעכברים להגיע לתוך קירות ותעלות גבס (למשל, תעלות המזגן) ולפעול שם מבלי שבעלי הבית ישימו לב.

מעבר לזיהום הגדול שנוצר עקב הטלת הצואה של העכברים בקיר, הבעיה הגדולה של עכבר בתוך הקיר היא שהוא גם יכול למות שם, להירקב, להעלות ריחות צחנה של נבלה ולמשוך חרקים שונים שיביאו לבעיות נוספות שמחייבות הדברה מקצועית.

#2 מזגנים – פעמים רבות עכברים יכולים למצוא לעצמם מקום מחיה בתוך היחידה הפנימית של המזגן. במקרים אחרים מדובר פשוט בעכבר או חולדה שנכנסו לתוך היחידה הפנימית ומסיבה כזאת או אחרת אינם מוצאים את דרכם החוצה.

לא משנה באיזו אפשרות מדובר, נוכחות של עכבר בתוך המזגן לאורך זמן אינה יכולה להסתיים בתוצאות טובות ולא רק שהמזגן יזדהם אלא גם ייהרס, עקב הכרסום הבלתי פוסק של מכרסמים אלו בחלקים הפנימיים המכאניים והאלקטרוניים שלו.

#3 עליות גג, מרתפים ומתחת לרעפים – מקומות אלו הם יעד מאוד אהוב על עכברים שכן האדם בקושי נוכח בהם, מה שמספק להם שפע של הזדמנויות להתרבות באין מפריע. גם כאשר הם מתים לא ניתן לשים לב לכך כל כך מהר מאותה הסיבה.

כאשר יש עכבר מת בבית במקום לא נגיש שכזה, הוא נרקב לאורך הזמן, מה שבסופו של דבר יוצר נזקים תברואתיים, ריחות של נבלה בכל הבית ומושך חרקים למקום. רק פנייה אלינו תאפשר לכם להיפטר מעכבר מת בבית מבלי שתסכנו את עצמכם.

✔️ עשוי לעניין אותך גם: הדברת חולדות | הדברת מכרסמים | הדברת חפרפרת

 

גיליתם עכברים בבית – מה עכשיו?

אם גיליתם שיש לכם עכבר בבית, ראשית כל, אל תיכנסו לפאניקה! שיחת טלפון אחת בכל שעה (אנחנו זמינים עבורכם 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע) ואנחנו בדרך אליכם עם שירותי לכידת עכברים וחולדות ופינוי פגרים בעת הצורך.

עד שנגיע, רצוי כי תזרקו את כל המזונות שלדעתכם נצרכו על ידי העכברים. כמו כן, עליכם לחטא את הגללים ולהיפטר מהם בצורה הנכונה.

אל תטפלו בהם ללא כפפות ואל תגררו אותם ממקום למקום על ידי מטאטא. שיפכו עליהם אקונומיקה (על מנת להשמיד את החיידקים והווירוסים המסוכנים) ורק לאחר מכן סלקו אותם באמצעות נייר סופג אל תוך שקית ניילון והשליכו לפח.

ועוד דבר – בשום אופן אל תנסו לתפוס את העכבר בידיים – מדובר בבעל חיים מזוהם שנושא מחלות ואם מדובר חלילה בחולדה, היא גם עשויה לתקוף ולנשוך אתכם.

 

כיצד מרחיקים עכבר ממקום מחבואו?

לסיום, חשוב שתכירו גם מספר פעולות שעוזרות להרחיק עכבר ממקום מחבואו ולעיתים אף גורמות לו לברוח מהבית:

✔️ השארת אורות דולקים – עכברים מסונוורים מאוד מאור ולכן פעילים בעיקר בלילה. אם אתם מעוניינים שעכבר יצא ממקום מחבואו, האירו עליו באורות בוהקים.

✔️ רעש – עכברים אינם אוהבים רעש ולמעשה קולות עזים מכאיבים להם. שיטה ידועה היא לשים מוזיקה בעוצמות גבוהות, מה שגורם לעכברים לצאת ממקום מחבואם. המדבירים שלנו מגיעים עם מכשירים שפולטים גלי קול שאינם נשמעים לאוזן האדם אך בהחלט משפיעים על עכברים וגורמים להם לנוס על נפשם (הדברה אלקטרונית).

✔️ ריחות – ניתן לרסס סביב מקום מחבואו של העכבר ריחות שידועים כבלתי נסבלים עבורו, כגון תרסיס שום או בצל, תרסיס אקונומיקה או אלכוהול.

אם העכבר אכן יוצא ממקום מחבואו, תוכלו להשאיר חלון או דלת פתוחים על מנת לתת לו לנסות לברוח מחוץ לבית. חשוב לציין כי הרחקת עכברים מהבית בדרך שכזאת בדרך כלל אינה עובדת, אך עדיין כדאי לכם לנסות, לפחות עד שאנחנו נגיע.

 

כיצד לוכדים עכבר בבית?

מדביר עכברים בבית מספיק מקצועי כמו שתמצאו אצלנו, ידע כיצד להתחקות אחר מקום המסתור של העכבר ולהציב מלכודות במקומות הנכונים. מלכודת עכברים בבית שנחשבת להומנית מכולן היא מלכודת הכלוב – העכבר מפותה להיכנס לתוך הכלוב באמצעות מזון וברגע שהוא נוגס בו, הכלוב נסגר ולוכד אותו.

מלכודות אחרות גורמות למות העכבר, ביניהן מלכודות דבק ומלכודות קפיץ. חשוב מאוד להציב את המלכודות הללו במקום הנכון, כך שהעכבר לא יצליח איכשהו לאחר הפגיעה להסתתר ולמות במקום שאינו נגיש. במקרה שדבר שכזה מתרחש, המדביר שלנו יצטרך לשוב לאחר מספר ימים על מנת לפנות את הפגר.

עכבר בבית – תשובות לשאלות נפוצות:

כאשר יש חשד לקיומו של עכבר בבית סימנים נפוצים יכולים לכלול גללי צואה בצורה של גרגירים חומים-שחורים לאורך הקירות וליד מקורות המזון, קולות צווחה בעיקר בשעות הלילה, קולות וסימנים של כרסום של עץ ומוצריו, ריחות צחנה ועוד. אם יש לכם חיית מחמד, התנהגות מוזרה שלה, שכוללת שכיבה ממושכת ליד המקרר או ארונות המטבח יכולה גם כן להעיד שככל הנראה מדובר בעכבר או חולדה שחדרו לביתכם.

ראשית כל, נקו את הצואה שלו על ידי חיטוי אקונומיקה, זרקו מזונות שכנראה כרסם בהם והתקשרו אלינו לפסט מאסטר על מנת שנגיע ונבצע לכידה מוצלחת. בינתיים נסו להתחקות אחר מקום המסתור שלו על מנת לנסות להבריח אותו על ידי תאורה, קולות וריחות לא נעימים. ייתכן שהדבר פשוט יגרום לעכבר לרוץ ולברוח דרך הדלת מחוץ לבית.

הדרך הטובה ביותר לתפוס עכבר בלי להתחיל להתעסק עם מלכודות בעצמכם היא פשוט להתקשר אלינו לפסט מאסטר על מנת שנבצע את העבודה בשבילכם, במהירות וביעילות. זכרו כי תפיסת עכבר בבית במקרה שהוא מתחבא במקום מאוד נסתר ומורכב מבחינת גישה, כמעט ואינה אפשרית על ידי מי שאינו איש מקצוע ולכן עדיף שתתקשרו אלינו.


favicon

פסט מאסטר מדבירים מורשים - מספר רישיון הדברה 3372 - כאן לשירותכם לכל שאלה, בעיה או עבודת הדברה נדרשת. אנחנו מספקים שירותי הדברה בכל אזורי הארץ במחירים נוחים והוגנים.